A munkavállaló rendszerint a munkaidejében köteles a munkáltató rendelkezésére állni. Lehetséges azonban, hogy a munkáltató munkaidőn kívüli rendelkezésre állást írjon elő, amelynek egyik formája a készenlét. Mit kell tudni a készenlétről?

Rendelkezésre állás munkaidőn kívül

A munkavállaló alapvető kötelezettsége, hogy a beosztás szerinti napi munkaidejében a munkáltató rendelkezésére álljon és munkát végezzen.

A munkáltató meghatározott feltételek mellett elrendelheti, hogy a dolgozó a napi munkaidején kívül is rendelkezésre álljon munkavégzés céljából.

A készenlét ideje alatt a munkavállaló köteles a munkára képes állapotát megőrizni és köteles a munkáltató utasítása szerint munkát végezni.

Tehát a készenlét nem jelent automatikusan munkavégzést. Csak akkor kell a munkavállalónak ténylegesen munkát végezni a készenléti idő alatt, ha a munkáltató utasítása alapján ez felmerül.

A munkavállaló a készenlét teljes ideje alatt köteles megőrizni munkaképes állapotát. Amennyiben e kötelezettségét megszegi, akkor ez akár a munkaviszonyának megszüntetéséhez is vezethet, még akkor is, ha ténylegesen nem kellett volna munkát végeznie a készenléti ideje során.

Ilyenkor a rendelkezésre állás helyét a munkavállaló határozza meg. Fontos azonban, hogy a dolgozónak olyan helyen kell tartózkodnia, hogy szükség esetén haladéktalanul rendelkezésre tudjon állni és munkát végezni. Ez egy lényeges különbség az ügyelethez képest, amikor a munkáltató határozza meg a rendelkezésre állás helyét.

A készenlét elrendelése és korlátai

Amennyiben a munkáltató készenlétet kíván elrendelni, akkor annak tartamát legalább 1 héttel korábban, 1 hónapra előre kell közölni. A munkavállaló kérésére a készenlétet írásban kell elrendelni.

Ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, akkor a készenlétet vagy a már elrendelt készenlét módosítását a munkáltató a készenlét kezdetét megelőzően legalább 96 órával korábban módosíthatja. A már elrendelt készenlétet a munkavállaló írábeli kérésére is módosíthatja.

Készenlét 4 órát meghaladó időtartamra csak a következő esetekben rendelhető el:

  • a társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás folyamatos biztosítása,
  • baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése, elhárítása,
  • a technológia biztonságos, rendeltetésszerű alkalmazásának fenntartása érdekében szükséges.

A készenlét havi tartama legfeljebb 168 óra lehet. Amennyiben a munkavállalót munkaidőkeretben alkalmazzák, akkor ezt a korlátot átlagban kell figyelembe venni.

A heti pihenőnap tartamára havonta legfeljebb 4 alkalommal rendelhető el.

Vannak olyan munkavállalói csoportok, akiknek készenlétet nem lehet elrendelni. Ilyen

  • a várandós munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermeke 3 éves koráig,
  • gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetében a gyermeke 3 éves koráig,
  • a gyermek 3 éves korától 4 éves koráig csak a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló hozzájárulásával rendelhető el.

A készenlét díjazása, nyilvántartása

A készenléti idő nem minősül munkaidőnek, amennyiben nem történik munkavégzés.

A készenlétre a munkavállalót 20%-os bérpótlék illeti meg.

Amennyiben munkavégzés történik a készenlét alatt, akkor az a rendes munkaidőbeosztástól eltérő munkavégzésnek minősül. Ezért az ilyen munkavégzés díjazására a túlóra (rendkívüli munkaidő) szabályait kell alkalmazni.

A munkáltató és a munkavállaló megállapodhatnak, hogy a munkáltató a bérpótlékot és a készenléti munkavégzés díjazását magában foglaló havi átalányt fizet a dolgozónak.

Bár a készenlét nem minősül munkaidőnek, de a munkáltató köteles naprakész nyilvántartást vezetni az elrendelt készenlétről.

A nyilvántartásból ki kell derülnie a készenlét kezdő és befejező időpontjának. Természetesen a munkáltató köteles nyilvántartást vezetni a készenlét alatt teljesített munkaidőről is.


Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - - - -

A fent megjelent cikk a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vegye figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak!

Kövessen bennünket itt is: