Elég gyakori, hogy egy-egy ingatlannak több tulajdonosa is van. Sok esetben ez a tulajdonosok akaratából jön létre, azonban vannak olyan esetek is, amikor a kényszer szüli ezt a helyzetet. Gondoljunk itt a több gyermek általi öröklés esetére, vagy akár arra, hogy egy-egy pár a közös élet reményében közösen vásárol meg egy ingatlant. Sok esetben ez persze semmiféle problémát nem okoz. Azonban vannak esetek, amikor a közös ingatlan tulajdon átokká is válhat. Hogyan tudunk hát megszabadulni a közös ingatlantól?
A közös ingatlan tulajdon közös megszüntetése
A közös tulajdon megszüntetésére vonatkozó szabályokat törvény rögzíti. Több módja is van, hogy a közösködésnek véget vessünk.
A legegyszerűbb, ha a tulajdonostársak egymás közötti szerződéssel tudják rendezni a kialakult helyzetet.
Ez is többféleképpen történhet:
- Lehet, hogy az egyikük meg tudja vásárolni a másik tulajdonrészét.
- Ha az ingatlan alkalmas rá, akár természetben is meg lehet osztani. Ehhez azonban az is szükséges, hogy az ingatlan alkalmas legyen arra, hogy az előírásoknak megfelelő két külön ingatlant lehessen belőle létrehozni.
- Az is járható út, ha a tulajdonostársak közösen értékesítik az ingatlant és a vételárat osztják szét egymás közt.
Mit lehet tenni, ha a tulajdonostársak nem tudnak megegyezni?
Ekkor már bizony egy hosszabb és költségesebb megoldás következhet. Ez a bírósági eljárás.
Bármelyik tulajdonos fordulhat a bírósághoz és kérheti, hogy a közös tulajdont szüntessék meg.
Ilyen esetben minden tulajdonostársnak részt kell vennie a perben, itt mindenki érintett, peres fél lesz.
- A bíróság szakértők segítségével fogja megvizsgálni, hogy az ingatlan alkalmas-e a természetbeni megosztásra. Amennyiben igen, abban az esetben valószínű, hogy ilyen módon fogja megszüntetni a közös ingatlan tulajdont. A megoszthatóság azonban itt is feltétel. Így tehát sok ingatlan esetében ez bíróság előtti eljárásban sem lesz járható út, hiszen egy 1 szobás lakás biztosan nem felelne meg a szükséges követelményeknek.
- Vannak esetek, amikor a bíróság az ingatlant az egyik fél tulajdonába adja. Természetesen akkor, ha az megfelelő ellenértéket tud ezért fizetni a többieknek. A döntés során minden esetben figyelnek arra, hogy a többi tulajdonostársat ne érje hátrány. Ezt az esetet magához váltásnak hívjuk. A bíróság ilyen esetekben a fél teljesítőképességét is vizsgálja. Vagyis azt, hogy a többieket kifizető fél valóban ki tudja-e fizetni a többieknek járó összeget.
- Amikor a megosztás másképpen nem megoldható, akkor az ingatlant értékesítik és a vételárat osztják szét. Ha az értékesítést a bíróság rendeli el, akkor ez ingatlanárveréssel történik.
- Van még egy lehetőség a közös ingatlan tulajdon megszüntetésére, ha az ingatlan alkalmas erre. A felek ugyanis dönthetnek úgy, hogy társasházzá alakítják. Ekkor az egyes lakások külön tulajdonba kerülnek, így tehát jogilag rendezhető a helyzet.
A legoptimálisabb azonban mindig az, ha a felek, akár ügyvéd segítségével, de maguk próbálják meg rendezni a közös ingatlan tulajdon megszüntetését.
Dr. Kocsis Ildikó