A munka világában a munkáltatók időnként úgy érzik, mintha orosz rulettet játszanának. Felvegyük-e a jelentkezőt, beválik-e később, tényleg sikeres lesz a munkájában? Hogyan tudhatjuk meg előre, hogy alkalmas lesz-e a jelölt? Ehhez hasonló kérdésekkel szembesülnek nap, mint nap. Nem csoda hát, hogy vannak, akik próbanap alapján szeretnék eldönteni, kit is vegyenek fel az adott állásra. De alkalmazhatunk-e jogszerűen próbanapot? Mi lehet a megoldás?

Hiába szeretnének próbanapot

Sajnos egy rossz hírrel kell kezdenem.

Próbanapot, próbamunkát nem lehet jogszerűen alkalmazni.

Ezt a Legfelsőbb Bíróság is kimondta egy döntésében, ahol egy varrodában próbamunka végzése során folytattak le munkaügyi ellenőrzést. Az ellenőrzés következtében a varrodát munkaügyi bírsággal sújtották, mert munkaszerződés nélkül foglalkoztatta azokat, akik elmondásuk szerint éppen próbamunkát végeztek.

A bíróság egyértelműen kimondta, hogy hazánkban nincs lehetőség a munkaviszony létesítése nélküli próbamunkára vagy akár próbanapra.

Hogyan tud a munkáltató meggyőződni arról, hogy a jelölt alkalmas lesz-e a munka elvégzésére?

Erre hazánkban a próbaidő ad lehetőséget.

A kiválasztott jelölttel munkaszerződést kell kötni és be is kell őt munkavállalóként jelenteni a munkakezdés első napjától kezdve. Kiköthetünk viszont próbaidőt a szerződésben.

Próbanapot nem, próbaidőt igen

A próbaidő alatt a felek tulajdonképpen következmények nélkül tudják egymást kipróbálni. Ez alatt az időszak alatt akár a munkáltató, akár a munkavállaló indoklás nélkül és azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt.

Vagyis, ha még sem vagyunk megelégedve az új munkatárssal, akkor magyarázkodás nélkül mondhatjuk, hogy a jövőben nem kívánunk vele együttműködni. Mindezt azonnali hatállyal megtehetjük, tehát nincs semmilyen felmondási idő, amit be kellene tartanunk.

Természetesen a megszüntetésig ledolgozott időre a munkavállalót megilleti a munkabére és egyéb a szerződésben rögzített, illetve a munkaviszonnyal járó jogok is.

A munkáltató adminisztratív terheit ez nem csökkenti, azonban nincs jelenleg olyan szabályos megoldás, amivel ezek elkerülhetőek lennének.

Mennyi lehet a próbaidő?

A próbaidő hosszában a felek szabadon megállapodhatnak, azonban ez semmiképpen sem lehet hosszabb, mint 3 hónap. Meghosszabbítani pedig nem lehet.

Amennyiben a felek a próbaidőt kikötötték a szerződésben, de nem rendelkeztek annak mértékéről, akkor a jogszabály szerinti 30 nap lesz rájuk irányadó.


Dr. Kocsis Ildikó

ügyvéd

- - - - - - - - - -

A fent megjelent cikk a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vegye figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak!

Kövessen bennünket itt is: