Talán furcsa a cím egy Jogi Tájékoztató Hírlevélhez, de rögtön elmagyarázom az összefüggést. Talán mindenki fel tudja idézni azt a magyar népmesét, melyben Mátyás király igyekezett megtréfálni egyik rakoncátlan alattvalóját. Olyan kéréssel fordult hozzá, melyről úgy vélte, hogy teljesíthetetlen. A király kérése az volt, hogy kapjon is ajándékot, meg nem is. Ez a mese jutott eszembe az elvárt béremelés, bérkompenzáció szabályozásával kapcsolatban is.
Egyáltalán mi az az elvárt béremelés?
2012-től az adójóváírás megszűnik. Így vannak olyan munkavállalók, akiknek a munkabéréből kevesebb marad a pénztárcájukban, mint 2011-ben.
Azért, hogy a munkavállalók ne járjanak rosszabbul a Kormány elvárja a munkaadóktól, hogy ezt a fajta bércsökkenést kompenzálják. Vagyis egy elvárt mértékben megnöveljék a dolgozók munkabérét.
Kinek kellene megemelni a bérét?
Az elvárt béremelés azokra vonatkozik, akik 216.805 Ft bruttó munkabérnél kevesebbet keresnek havonta.
A béremelést tehát elvárják a munkáltatóktól, melyet, ha nem vagy csak részben tesznek meg, akkor azt szankcionálják is bizonyos módon. Hogyan?
Mi történik, ha elmarad az elvárt béremelés?
Amennyiben a későbbiekben egy munkaügyi ellenőrzés során kiderül, hogy a munkaadó nem hajtotta végre az elvárt béremelést vagy nem a megfelelő mértékben tette meg, a hatóság egy határozatot hoz. Ez azonban nem jár munkaügyi bírsággal, de mégis van következménye.
A következmény pedig, hogy a határozattól számított két éven belül a vállalkozás nem indulhat közbeszerzési eljárásokon vagy nem juthat támogatáshoz a központi költségvetésből vagy elkülönített pénzügyi alapokból. Valamint bekerül a rendezetlen munkaügyi kapcsolatokkal rendelkező munkáltatók közé és felkerül a hatóság honlapjára.
Később lehet-e pótolni az elmaradt béremelést?
Amennyiben a munkáltató egy esetleges elmarasztalás után igazolni tudja, hogy a munkavállalók legalább kétharmada esetén eleget tett az emelésnek a fenti szankciók alól mentesül.
Milyen előnye van, ha egy munkáltató megemeli a munkavállalói bérét az elvárt mértékben?
Ebben az esetben a munkáltatók részére adókedvezmény jár a szociális hozzájárulási adóból.
De ezt csak abban az esetben vehetik igénybe, ha az elvárt béremelést valamennyi, folyamatosan foglalkoztatott munkavállalójuknak biztosították.
Dr. Kocsis Ildikó