A címbeli kérdés már évek óta foglalkoztatja az ügyvezetőket, cégtulajdonosokat. Nem csoda, hiszen a cég pénztárcáját is befolyásolja a döntés, az ügyvezető munkaviszonyban legyen, vagy sem. Az ezzel kapcsolatos szabályok többször is módosultak. Így nem csoda, hogy a kérdés napjainkban sem tisztázódott minden vállalkozásnál. Lehet-e egyáltalán munkavállaló az ügyvezető?
A probléma a változásokban rejlik
A problémát a gazdasági társaságokról szóló törvény változásai hozták létre. Elsőként ugyanis a 2006-ban bevezetett új előírások megtiltották, hogy a vezető tisztségviselő, így tehát egy ügyvezető is munkaviszonyban lássa el feladatát. Helyette egy speciális társasági jogviszony jött létre a vezető és a cég között, melyre alkalmazni kellett a polgári jogi megbízási rendelkezéseket.
A tiltás azonban nem tartott sokáig. Újabb módosítás következett, mellyel részben visszaállították a korábbi lehetőséget.
A kulcs jogszabály továbbra is a gazdasági társaságokról szóló törvény, mely a következőt mondja ki.
A vezető tisztségviselőt megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre – a törvényben meghatározott eltérésekkel – a Polgári Törvénykönyv megbízásra vonatkozó szabályait vagy a munkaviszonyra irányadó szabályokat kell alkalmazni.
Lehet az ügyvezető is munkavállaló?
A fenti szabály alapján ismét van arra lehetőség, hogy ügyvezetőként munkaviszonyban legyen a cég első embere.
Ez tehát a fő szabály, mely alól vannak kivételek.
Ilyen kivétel, hogy az egyszemélyes korlátolt felelősségű társaság tagja, vagy az egyszemélyes részvénytársaság részvényese és a közkereseti, vagy betéti társaság egyedüli üzletvezetésre jogosult tagja csak abban az esetben állhat vezetőként munkaviszonyban, ha ezt a cég alapító okirata, társasági szerződése kifejezetten rögzíti.
Vagyis náluk sincs teljes tiltás, csupán jobban oda kell figyelni, hogy mi is szerepel a cégiratokban.
Az más kérdés, hogy a gyakorlatban, a többi esetben is kérik a hatóságok annak társasági szerződésben rögzítését, hogy az ügyvezető munkaviszonyban is elláthatja ezt a feladatot.
Természetesen a munkaviszony most sem kötelező. Az ügyvezető úgy is tevékenykedhet, hogy nem a cég alkalmazottja. Ekkor ismét a speciális társasági jogi jogviszony lép a képbe, melyben alkalmazni kell a megbízásra vonatkozó törvényi előírásokat is.
Még egy fontos feltétel, hogy az ügyvezetőkkel is munkaszerződést kell kötni. Viszont ekkor a vezető tisztségviselő díjazása is bérjövedelemnek minősül, és aszerint adózik.
Dr. Kocsis Ildikó