Manapság elég sűrűn hallhatjuk, hogy érvénytelen, vagy semmis egy szerződés. De tudjuk pontosan, hogy mi történik, mit kell tenni, ha egy szerződést a bíróság érvénytelennek minősít?
Hogyan állítható helyre az eredeti állapot?
Talán már azt is hallhatta, hogy az érvénytelen, vagy semmis szerződés következménye, hogy a feleknek az eredeti állapotot kell helyreállítani. De mit jelent ez pontosan, és hogyan történhet a gyakorlatban?
Vissza a természetbe?
Az eredeti állapot helyreállítása főszabály szerint az eredetileg nyújtott szolgáltatások természetben történő visszaszolgáltatásával valósul meg. Talán kicsit furcsán hangzik, hogy „természetben történő”. Ez a jogban nem azt jelenti, hogy szó szerint a természetben kell azt véghezvinni. A „természetben” kifejezésnek a Magyar Értelmező Kéziszótárban megtalálható következő jelentését kell itt figyelembe venni: termékben, használati tárgyban.
A természetben történő visszaszolgáltatás a következő módon valósulhat meg. Ha például valaki egy zongorát vásárolt, de utóbb a szerződést sikeresen megtámadta és vissza kell állítani az eredeti állapotot, akkor a zongorát kell visszaadnia az eladónak, míg ő meg kell, hogy kapja a vételárat, amit kifizetett. Ezt nevezzük tehát természetben történő visszaszolgáltatásnak. Ez azonban nem minden esetben lehetséges, mert például a zongora már nincs meg
Mit tehetünk, ha a vásárolt tárgy már nincs meg?
A jog erre az esetre is gondol. Előírja, hogy ha a természetben történő visszaállítás nem lehetséges, úgy pénzben kell rendezni a helyzetet. A példánál maradva, a zongora helyett annak értékét kell kifizetni.
Mindig vissza lehet állítani a szerződés előtti állapotot?
Van olyan eset, hogy az eredeti állapotot, helyzetet, ami a szerződés megkötése előtt létezett, semmiképpen sem lehet rekonstruálni. Ez fordul elő például egy bérleti szerződés esetén, hiszen nem tudjuk utóbb meg nem történtté tenni azt, hogy a bérlő a bérelt ingatlant használta.
Ilyen esetre a törvény előírja, hogy ha az eredeti állapot nem állítható helyre, a bíróság a szerződést a határozathozatalig terjedő időre hatályossá nyilvánítja. Vagyis a bíróság ilyen esetben kimondja, hogy bár a szerződés érvénytelenségének, semmisségének a feltételei fennállnak, azonban azt az ítélet meghozataláig mégis elismerik élő szerződésnek, és a helyzetet az ítélettől kezdődő időponttól kell rendeznie a feleknek.
Érvényessé válhat egy semmis szerződés?
Olyan eset is előfordulhat, amikor a szerződés hibás ugyan, de azt ki lehet javítani, helyre lehet hozni. Ha az érvénytelen szerződés hibája orvosolható, akkor nincs szükség az eredeti állapot helyreállítására. Az orvoslás történhet a felek által, de a bíróság által is. A bíróság gondos mérlegelést követően dönthet úgy, hogy az érvénytelen szerződést érvényessé nyilvánítja, ha az érvénytelenség oka megszüntethető. Ilyen eset fordulhat elő különösen például uzsorás szerződések esetén, vagy ha a felek szolgáltatása között feltűnő az aránytalanság. Ekkor ugyanis lehetőség van arra, hogy az aránytalan előnyt orvosolják, megszüntetve ezzel az érvénytelenség okát.
Dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
——————
Érthetően a munkaviszony megszüntetéséről – kiadványunk
A munkaviszony megszüntetése talán az egyik legkényesebb terület a munkajogban.
Azon túl, hogy valamilyen kapcsolat megszűnése általában rossz érzésekkel párosul, kényes terület ez azért is, mert akár komoly anyagi következménnyel is járhat.
Miről olvashat a kiadványban?
Hogyan érhet véget egy munkakapcsolat?
Megszűnés vagy megszüntetés
A közös megegyezés szabályai
A felmondás szabályai
Az azonnali hatályú felmondás szabályai
Felmondások indoklása
Mibe kerül a rossz döntés?
És mindezt ÉRTHETŐ nyelven, megtörtént esetek bemutatásával!
Tudjon meg Ön is többet a munkaviszony megszüntetéséről!
A piacon egyedülálló módon érthető, olvasmányos tájékoztató nem jogászok részére az új Munka Törvénykönyve alapján megtörtént esetek bemutatásával.
A kiadványt megvásárolhatja Webáruházunkban, erre a linkre kattintva.
Dr. Kocsis Ildikó