Ismét változtak a per indítás szabályai, immár harmadjára az elmúlt két évben. Talán már hozzászoktunk, hogy mindig újabb szabályokat kell megismernünk, hiszen hazánkban állandóan változik a jogi környezet. Ma ismét egy 2009-ben bevezetett, majd 2010-ben eltörölt szabályra kell figyelnünk, ha gazdálkodó szervezetként a vitás ügyet bíróság előtt szeretnénk rendezni. Hogyan tud egy cég pert indítani?
Korábban így lehetett pert indítani
A peres ügyek szabályairól szóló törvény 2009. januártól írta elő, hogy a jogi személy gazdálkodó szervezeteknek egymás közötti vitás ügyeikben meg kell kísérelniük a vitát peren kívüli rendezni.
Ez azt jelentette, hogy a vitázó feleknek egy per előtt írásban kellett egymással közölniük az álláspontjukat és bizonyítékaikat is. A lényeg tehát az volt, hogy egy bíróság előtti eljárás előtt az érintett felek pontosan tárják fel és ismertessék egymással, hogy mi az álláspontjuk és milyen bizonyítékaik vannak annak alátámasztására. A cél ezzel a per elkerülése volt, hiszen az egyeztetés megállapodáshoz is vezethet.
Lehetőség volt arra is, hogy a felek közös jegyzőkönyvben rögzítsék, hogy miben nem értenek egyet. Ha jól belegondolunk, ekkor is a felek közötti egyeztetés valósulhat meg, ahol akár a vita is megoldódhat, de legalább az pontosításra kerül, hogy miben nem értenek egyet egymással.
Természetesen a fenti előírásnak nem sok értelme lett volna, ha az elmaradásához nem kötnek hozzá valamilyen következményt. Ez is megtörtént, hiszen a bíróság előtt a fentiek megtörténtét igazolni kellett. Ha valaki ezt nem tette meg, akkor a bíróság a benyújtott keresetet nem is vizsgálta, azt emiatt elutasította.
Hogyan tudott egy cég pert indítani 2010-ben?
A helyzet áttekintése sok esetben még a szakemberek számára sem egy egyszerű feladat, hiszen jogszabályok jöttek, majd mentek.
2010-ben a per előtti kötelező egyeztetést törölték. Ezt akkor azzal indokolták, hogy a szabály nehezen alkalmazható, ezért felesleges.
A jogalkotó szerint a per előtti kötelező egyeztetés inkább csak megnehezíti és bonyolítja a felek közötti helyzetet, betartása inkább csak akadályt jelent.
2011. márciustól ismét kötelező a per előtti egyeztetés?
2011-ben ismét előírja a törvény, hogy a perindítást megelőzően a jogi személy vállalkozásoknak kötelező megkísérelni a vita rendezését.
Ennek megtörténtét igazolni kell a bíróság felé is. Továbbra is fennáll lehetőségként, hogy a felek közös jegyzőkönyvben rögzítsék, hogy miben nem értenek egyet és a vita rendezése helyett ezt nyújtsák be a bírósághoz.
A lényeg tehát, hogy a korábbi, 2009-es szabályokat állították vissza. Hogy ezúttal beváltja-e a hozzá fűzött reményeket? Bízzunk benne, hogy igen és így talán elkerülhetőek a hosszú évekig tartó perek.
Dr. Kocsis Ildikó