A próbaidő lényege, hogy a munkaviszonyba lépő felek már a munkaviszony elején fel tudják mérni, hogy beváltja-e a munkaviszony a várakozásaikat. Amennyiben nem váltja be a reményeket, akkor akár a munkáltató, akár a munkavállaló könnyen tud szabadulni a munkaviszonyból a próbaidő alatt. Előfordulhat-e ennek ellenére, hogy a próbaidő alatti felmondás jogellenes lesz?
Próbaidő alatti felmondás
A próbaidő egyik alapvető tulajdonsága, hogy ez idő alatt akár a munkavállaló, akár a munkáltató azonnali hatállyal indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt.
Tehát ez esetben nem kell kivárni a felmondási időt, a munkaviszony a felmondás közlésével azonnali hatállyal megszűnik.
Szintén lényeges, hogy a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást nem kell indokolni, függetlenül attól, hogy melyik fél mond fel.
Fontos viszont arra figyelni, hogy a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást is írásban kell közölni a másik féllel. Ezt a formaságot mindenképpen be kell tartani, mert nem írásban közölt felmondás a próbaidő alatt is jogellenes.
Mi történik, ha indoklás van a próbaidő alatti felmondás esetén?
Az a szabály, hogy a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást nem kell indokolni, nem jelenti azt, hogy a próbaidő alatti felmondás nem is tartalmazhatja a felmondás indokait. Ebben az esetben viszont számolni kell azzal, hogy a felmondásban közölt indok köti a felmondó felet. Ez azt jelenti, hogy vita esetén a bíróságon neki kell bizonyítania, hogy az azonnali hatályú felmondás indoka valós volt. Ha pedig ezt nem tudja bizonyítani, akkor felmondása jogellenes lesz.
A tanulság, hogy nem kell felesleges kockázatot vállalni, és a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást nem kell megindokolni.
Az egyenlő bánásmód követelményének megsértése
A rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét és az egyenlő bánásmód követelményét a próbaidő alatti felmondás esetén is be kell tartani. A próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás sem sértheti az egyenlő bánásmód követelményét.
Ennek egy időről-időre előforduló példája, amikor a próbaidő alatt lévő dolgozó teherbe esik, és a munkáltató erről tudomást szerezve még a próbaidő alatt indokolás nélkül elküldi a munkavállalót. Ilyen esetben joggal merülhet fel a gyanú, hogy a dolgozó elbocsátásának oka a terhessége volt. A terhesség pedig olyan védendő tulajdonság, amely miatt nem lehet diszkriminálni valakit. A diszkrimináció ebben az esetben a munkavállaló elbocsátásában nyilvánul meg.
Az ilyen helyzetek nehézsége a munkáltató számára, hogy a munkavállalónak elegendő valószínűsítenie azt, hogy sérelem érte (ez esetben a munkaviszonyát megszüntették) és a sérelem idején rendelkezett valamely védendő tulajdonsággal (pl. állapotos volt). Ebben az esetben a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy
- az érintett dolgozó nem szenvedett sérelmet, vagy
- a védendő tulajdonsággal nem bírt, vagy
- azt, hogy munkáltatóként megtartotta az egyenlő bánásmód követelményét. Ez utóbbi esetről beszélünk, ha a fenti példánál maradva a munkáltató bizonyítja, hogy nem a dolgozó terhessége miatt szüntette meg a próbaidős munkaviszonyt, hanem például azért mert nem megfelelően végezte a munkáját. Ha viszont a munkáltató nem tudja bizonyítani, hogy a próbaidő alatti felmondás kapcsán megtartotta az egyenlő bánásmód követelményét, akkor felmondása jogellenes lesz. Még akkor is, ha a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást a törvény szerint nem kell indokolni.
Dr. Szabó Gergely