2013. júliusától teljesen megváltozik az anyakönyvezési rendszer. De mégis hogyan fognak nyilvántartani bennünket a jövőben? Lehet, hogy megszűnik az anyakönyvi kivonat?

Milyen anyakönyvi kivonat létezik?

Jelenleg négyféle anyakönyv típus létezik Magyarországon.

  • Ha valaki megszületik, akkor az ő részére születési anyakönyvi kivonatot állítanak ki,.
  • Házasság esetén házassági anyakönyvi kivonatot kapunk.
  • Halál esetén az elhunyt személyről halotti anyakönyvi kivonat készül.
  • De a bejegyzett élettársi kapcsolatról is kaphatunk ilyen jellegű kivonatot.

Nem lesz többé anyakönyvi kivonat?

2013. júliusától elektronikussá válnak az anyakönyvvel kapcsolatos eljárások Magyarországon. A régi, 1895-től létező papíralapú rendszert egy egységes, egész országra kiterjedő elektronikus rendszer váltja fel.

Ez azt jelenti, hogy mostantól nem kell majd elutazni a megfelelő, területileg illetékes hivatalba, vagy több hetet várni a dokumentumokra, hanem azok bármelyik anyakönyvvezetőnél kikérhetőek lesznek.

Ennek segítségével gyorsabban tudjuk intézni okmányainkkal kapcsolatos ügyeinket.

Mi változik még az új rendszerrel?

Az eddigi, anyakönyvezést igénylő események alapján vezetett rendszer abban is változik, hogy a jövőben az adatok nyilvántartása személyhez kötötten történik. Így a korábban négyféle kivonatot egy dokumentum váltja fel.

Ami nem változik, hogy továbbra is tudunk kivonatot és hatósági bizonyítványt lekérni a rendszerből. Újdonság lesz azonban, hogy erre a külképviseleteken is lehetőségünk lesz.

Megszűnik a házassági anyakönyvezés?

Erről szó sincs! A házasságokat a jövőben is pontosan anyakönyvezik, vagyis hivatalosan vezetik. A vadházasság tehát továbbra sem válik jogilag elfogadottá. A házasság intézményéhez továbbra is hozzátartozik a hivatalos szertartás és a hivatalos papír is. Annyi változik, hogy az új rendszer bevezetésével nem lesz szükség arra, hogy házasságkötésnél a felek aláírják a házassági anyakönyvi kivonatot.

Mivel az aláírás a magyar házasságkötési szertartások egyik kiemelkedő, ünnepélyes része, ennek pótlására bevezetik a házasságkötési lapot. Így megmarad az aláírás ünnepélyes szertartása is.


Dr. Kocsis Ildikó

ügyvéd

- - - - - - - - - -

A fent megjelent cikk a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vegye figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak!

Kövessen bennünket itt is: