A bírósági végrehajtási eljárás az adós számára mindig kellemetlen, hiszen a tartozásának önkéntes rendezése hiányában a végrehajtó kényszerrel hajtja be azt. Azonban a végrehajtási eljárás nem jelenti, hogy a végrehajtó korlátlanul, bármilyen vagyontárgyat végrehajtás alá vonhat. Melyek a munkabérből és egyéb jövedelemből való levonás fő korlátai? Melyek a végrehajtás alól mentes jövedelmek?

Korlátozások, mentességek munkabér esetén

A végrehajtás során a tartozást a végrehajtó elsősorban az adós munkabéréből és egyéb járandóságából, valamint a bankszámláján lévő pénzösszegből kísérli meg behajtani.

Az adós egyéb vagyontárgyai (ingóságai, ingatlanjai) akkor vonhatók végrehajtás alá, ha előre látható, hogy a követelést a munkabérből, illetőleg a bankszámlán vezetett összegből nem lehet viszonylag rövidebb időn belül behajtani.

Munkabérből történő behajtás esetén a levonás alapja a munkabér adókkal és járulékokkal csökkentett összege. Tehát lényegében a nettó munkabér. A munkabérből főszabály szerint legfeljebb 33%-ig lehet levonni, kivételesen legfeljebb 50%-ig. A munkabérből legfeljebb 50%-ig terjedő levonásnak a törvényben meghatározott esetekben van helye. Ilyen például, ha a végrehajtás tartásdíj vagy munkavállalói munkabér követelés iránt folyik, vagy ha az adós munkabérét több levonás is sújtja.

A nettó munkabérből a 33%-os (esetenként 50%-os) levonást követően több, mint 200.000,-Ft marad, akkor a munkabér 200.000,-Ft feletti része korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható.

Nemcsak a munkabér, hanem más jövedelem is végrehajtás alá vonható a törvényben meghatározott keretek között. Így főszabály szerint a nyugdíjból legfeljebb 33%-ig lehet levonni. A nyugdíj 50%-áig terjedhet a levonás, ha a végrehajtás gyermektartásdíj, jogalap nélkül felvett nyugellátás behajtására folyik, vagy az adós nyugdíját több tartozás végrehajtása terheli.

Összeghatárhoz köthető végrehajtás alól mentes jövedelmek

  • Mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek a 60.000,-Ft-ot meg nem haladó része. Tehát a munkabérből az adósnak legalább 60.000,-Ft-ot meg kell kapnia. Kivételt képez, ha a végrehajtás gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség behajtása iránt folyik.
  • Magánszemély bankszámláján kezelt összeg esetén hasonló korlátozás van érvényben. Mentes a végrehajtás alól a számlán lévő összeg azon a része, amely nem haladja meg a 60.000,-Ft-ot. Amennyiben a végrehajtás gyermektartásdíj vagy szüléssel járó költség behajtására folyik, ennek a mentes összegnek az 50%-a is végrehajtás alá vonható.

További korlátozások végrehajtás alól mentes jövedelmek, juttatások esetén

  • A nyugdíjfolyósító szerv által nem havi rendszerességgel járó egyszeri kifizetésekből (pl. tizenharmadik havi nyugdíj, nyugdíjprémium) csak meghatározott tartozások esetén lehet levonni. Ilyen a gyermektartásdíj követelés és a polgári perben vagy büntetőeljárásban az adóssal szemben a bűncselekmény következtében keletkezett és a természetes személy sértett javára megállapított polgári jogi igény (pl. sérelemdíj) összege.
  • Az álláskeresőknek járó ellátásokból (álláskeresési járadék, keresetkiegészítés, keresetpótló juttatás stb.) legfeljebb 33%-ot lehet levonni. A levonásnak csak tartásdíj, jogalap nélkül felvett álláskeresői ellátás és jogalap nélkül felvett, aktív korúak pénzbeli ellátása esetén van helye.
  • Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiból (pl. táppénz, gyermekgondozási díj) levonni csak gyermektartásdíj és jogalap nélkül felvett egészségbiztosítási ellátás behajtása céljából lehet, legfeljebb 33%-ig.
  • A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiból főszabály szerint legfeljebb 33%-ot lehet levonni. A levonás az ellátás 50%-áig terjedhet gyermektartásdíj követelés és jogalap nélkül felvett ellátás esetén. Több letiltás esetén a levonás a megváltozott munkaképességű személy ellátásaiból ellátásának legfeljebb 50%-áig terjedhet.
  • A gyermekek ellátásához kapcsolódó juttatások és a családi pótlék esetén csak nagyon szűk körben van lehetőség levonásra. Ezekből a juttatásokból lényegében csak a jogalap nélkül felvett ellátás (pl. gyermeknevelési támogatás, anyasági támogatás, családi pótlék) behajtása miatt lehetséges levonni, legfeljebb 33%-ig.

Letiltás alól mentes juttatások

A bírósági végrehajtásról szóló törvény felsorolja, hogy melyek azok a juttatások, amelyek teljesen mentesek a végrehajtás alól. E juttatásokból letiltást egyáltalán nem lehet eszközölni.

A letiltás alól mentes juttatások a következők:

  • Nemzeti gondozási díj és a hadigondozottak pénzbeli ellátása, valamint a nyugdíjfolyósító szerv által folyósított kárpótlási célú életjáradék.
  • A települési támogatás, a rendkívüli települési támogatás. Az aktív korúak ellátására való jogosultság keretében megállapított pénzbeli ellátás. Az időskorúak járadéka, a munkanélküliek jövedelempótló támogatása, a gyermekek otthongondozási díja, az ápolási díj, a tartós ápolást végzők időskori támogatása.
  • Anyasági támogatás.
  • Rokkantsági járadék és a vakok személyi járadéka.
  • Az egészségkárosodásra tekintettel járó keresetkiegészítés, az átmeneti keresetkiegészítés, a jövedelemkiegészítés, az átmeneti jövedelemkiegészítés, a bányászok egészségkárosodási járadéka.
  • Törvényen alapuló tartásdíj, ideértve a bíróság által előlegezett gyermektartásdíjat is. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényen alapuló gyermekvédelmi pénzbeli ellátások.
  • Nevelőszülő részére a gondozásába ideiglenes hatállyal elhelyezett, átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek, utógondozói ellátásban lévő fiatal felnőtt ellátását szolgáló nevelési díj, külön ellátmány és családi pótlék.
  • Ösztöndíj, a tudományos továbbképzési ösztöndíjas munkabér jellegű ösztöndíjának kivételével.
  • Kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés.
  • A meghatározott kiadás fedezésére szolgáló összeg.
  • Fogva tartott adós részére a kapcsolattartó által célzottan befizetett összeg.
  • A fogyatékossági támogatás.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - - - -

A fent megjelent cikk a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vegye figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak!

Kövessen bennünket itt is: