A cégtulajdonosok számára nagyon fontos, hogy cégük nyereségesen működjön, mely után a tulajdonosok osztalékot vehetnek fel. Az osztalék azonban a gazdasági év lezárása után, az eredmények ismeretében fizethető. Mi a helyzet, ha évközben is szeretne egy tulajdonos részesedni a cég eredményeiből? A megoldás erre az osztalékelőleg. Kérdés, hogy mikor és milyen feltételek esetén fizethető?
Az osztelékelőleg
Az osztalékelőleg fizetés lehetőségét jogszabály alapján, a Gazdasági társaságokról szóló törvény rendelkezései szerint vizsgáljuk meg.
A kifizetéshez több együttes feltételnek is teljesülnie kell.
- Az egyik legfontosabb, hogy csak akkor van rá lehetőség, ha a társasági szerződés ezt tartalmazza. Vagyis elsőként azt kell megnéznünk, hogy a cég társasági szerződésében van-e erre vonatkozó előírás. Amennyiben nincs, akkor elsőként a társasági szerződést kell módosítanunk, hogy később, ha az egyéb feltételek fennállnak, a tulajdonosok dönthessenek osztalékelőleg kifizetésről.
Ne feledjük, hogy a társasági szerződés módosítást a cégbírósághoz is be kell nyújtanunk, így célszerű időben, előre gondoskodni az osztalékelőleg fizetési lehetőségről. Amennyiben a szerződésben rögzítjük ezt a lehetőséget, az még nem jelenti, hogy ezzel minden esetben élni is kell, vagy, hogy ez a társaságot kötelezné is a kifizetésre. Ezt ugyanis minden esetben egy taggyűlési határozattal kell eldönteni.
A taggyűlés dönt az osztalékelőlegről
Az osztalékelőleg kifizetéshez szükséges a taggyűlés erről szóló döntése.
Ilyen döntés azonban csak a következő feltételek teljesülése esetén hozható.
Lényeges előírás, hogy csak akkor dönthetnek a tagok a kifizetésről, ha a társaság rendelkezik az osztalék fizetéséhez szükséges fedezettel, valamint a kifizetés nem haladhatja meg az utolsó számviteli törvény szerinti beszámoló szerinti üzleti év könyveinek lezárása óta keletkezett eredménynek a számviteli törvényben foglaltak alapján megállapított, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített összegét és a társaságnak a számviteli törvény szerint helyesbített saját tőkéje a kifizetés folytán nem csökkenhet a törzstőke összege alá.
Hogyan igazolható a feltétel teljesülése?
A fenti feltételek teljesülését egy közbenső mérleggel kell alátámasztani.
Mi történik, ha az osztalékelőleg kifizetését követően mégsem úgy alakul a cég eredménye, ahogyan azt korábban tervezték?
Ha később kiderül, hogy osztalékfizetésre végül nem lenne mód, akkor a tagoknak vissza kell fizetnie a felvett osztalékelőleget.
A visszafizetési kötelezettséget előre, még az előleg kifizetését megelőzően vállalniuk kell a tagoknak.
Dr. Kocsis Ildikó