Vajon megengedhetjük-e magunknak, hogy betegek legyünk? Mennyi pénz jár, ha betegek vagyunk, ezért nem tudunk dolgozni? Mennyi a táppénz maximális összege?
A táppénz változása
Akár munkavállalók vagyunk, akár munkáltatók, a 2011. májusi táppénzt érintő törvényváltozásra mindenképpen figyelemmel kell lennünk.
Azt valószínűleg mindannyian tudjuk – a szerencsésebbek csak hallomásból -, hogy ha valamilyen egészségügyi okból kifolyólag keresőképtelenek vagyunk, az orvos táppénzre ír ki bennünket. Ilyenkor a jövedelmünknek csak egy bizonyos százalékát kapjuk meg a betegállomány időszakára.
Jó, ha tudjuk, hogy az egy napra járó táppénz összege azonban maximálva van a jogszabályban. Ez a maximum érték az, ami májustól csökkent.
Mekkora a maximum táppénz összege?
A törvény értelmében a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.
Nézzük meg ezt számokban is!
Ez azt jelenti, hogy ha ma táppénzre mennénk, akkor függetlenül attól, hogy mekkora a jövedelmünk, a táppénzként kapott össszeg napi mértéke nem lehet magasabb 5.200 Ft-nál.
Mikortól él az új szabály?
Az új rendelkezést a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.
Ez azt jelenti, hogy a májusra vagy még tovább áthúzódó, de még áprilisban vagy korábban elkezdődött esetekben még a korábbi rendelkezések az irányadók. Ilyen esetekben nem változik meg a korábban már megállapított, folyamatban lévő táppénz mértéke. Ott a felső határ még mindig napi 10.400 Ft.
A keresőképtelenség szabályozása
A témához szorosan kapcsolódik a keresőképtelenség. Jó, ha tudjuk, hogy annak is megvannak a pontos szabályai, hogy mikor minősül valaki keresőképtelennek. Erről is olvashatsz a Felülvizsgáltathatja-e a munkáltató a munkavállaló keresőképtelenségét? című cikkben.
Dr. Kocsis Ildikó